top of page

28. října slavíme 102 let od vzniku Československé republiky.

 

Představitelé státu připomněli vznik samostatného státu položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Pietní akt byl kvůli špatné epidemické situaci zrušen, nicméně, na památné místo přijížděli individuálně v omezeném režimu představitelé veřejného života. 

K národnímu památníku jako první dorazil prezident Miloš Zeman a s časovými odstupy následovali mj.: premiér Andrej Babiš, představitelé parlamentu ČR a politických stran, a Arcibiskup pražský Dominik Duka. Svaz bojovníků za svobodu zastupovali: předseda ÚV ČSBS Ing. Jaroslav Vodička a 1. místopředseda Ing. Emil Kulfánek, kteří položili věnec. 

Na Pražském hradě se poté uskutečnilo slavnostní střídání Hradní stráže.

fotoreportáž.: I.S.

28. říjen, uctění dne Československé republiky v Ov ČSBS Nový Jičín

 

Kladení kytic u příležitosti České státnosti, byly provedeny, co do počtu členů, ve velmi omezeném rozsahu, tj jednotlivě a to vzhledem k protiepidemickým opatřením. Tak se stalo mj. v Novém Jičíně, ve Studénce - kde položil květiny bratr Petr Fabián a v Kopřivnici br. Václav Langer spolu se zástupci MěÚ. 

Kytice byly položeny také v Šenově u Nového Jičína.

Emilie Bartoňová

Studénka 27. 10. 2020.jpg
Kopřivnice_28._10._2020.JPG

Dne 28.10. 2020, Oblastní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu Beroun, provedl řadu pietních vzpomínek s položením květin a věnců u památníků padlých, u příležitosti 102 let od vzniku Československé republiky. Uvádíme pro informaci část akcí, které se udály pod vedením předsedkyně Ov ČSBS Beroun, sestry Aleny Mészárosové. V rámci opatření proti pandemii koronaviru byla účast našich členů a přátel omezena.

Místa provedení pietních aktů: 

BEROUN – HUSOVO NÁMĚSTÍ: Pomník padlým v 1. světové válce se sochou Záboje

BEROUN – JAROV: Pomník padlým u kaple sv. Václava

HOŘOVICE: Pomník obětem válek. Pomník se sochou Obětovaný od Františka Bílka z roku 1922 připomíná památku padlým legionářům

i.s./

Ov Čsbs Beroun

 


Na foto sestry: předsedkyně Ov ČSBS Beroun, Alena Mészárosová a Ing. Marie Šimková

28.říjen v Libině

Delegace členů ČSBS  Šumperska  i v této složité době položili květiny 28.10.2020 na počest vzniku Československé republiky v roce 1918, u pomníku v Libině. S.P.