
Blahopřejeme
Jubilanti ze ZO (OV) ČSBS: Gen. Mikuláše Končického Ostrava: Ing. Jaromír Chalupa – 65 let – Ostrava-střed; Ladislav Brzezański – 80 let – Havířov, Jiří Fiedor – 92 let – Jablunkov, Alois Jochymek – 95 let – Jablunkov, MUDr. Věroslav Dušek – 98 let – Ostrava-střed; Třebíč: Marta Kratochvílová – 81 let – Valeč, Božena Kafková – 91 let – Smrk, Mgr. Anna Sládková – 87 let – Třebíč; Pardubice: Hana Gabrišová – 91 let, Rudolf Gandalovič – 80 let, Věra Slaninová – 75 let, Libor Šušlík – 92 let; Ústí nad Orlicí: Jolana Brečková – 90 let – Choceň, Božena Ivanová – 93 let – Česká Třebová; České Budějovice: Miroslava Paláková – 75 let, Anna Rafajová – 91 let; Most: Marie Slámová – 80 let, Josef Täubl – 75 let, Jana Telepaničová – 80 let; Chomutov: Emilie Streláková – 97 let, Jiří Zenáhlík – 99 let, Jevgenia Kovbasyuk – 80 let; Praha 5: JUDr. Ján Gronský, válečný veterán – 92 let; Mělník: Jana Vondráková – 85 let; Olomouc: Jaroslava Hemerková – 84 let, Jarmila Králová – 86 let; Uherské Hradiště: Anděla Vrtělová – 81 let, Jarmila Pešová – 82 let – Uherský Brod, František Kubina – 97 let – Staré Město; Jablonec: Jiřina Kaprasová – 75 let, Božena Tomešová – 85 let.
Protest
V předvečer 75. výročí konce druhé světové války a osvobození naší vlasti spojeneckými armádami protiněmecké koalice, z nichž největší počet obětí měla Rudá armáda, přistoupil starosta MČ Prahy 6 Ondřej Kolář v pátek 3. dubna 2020 k realizaci loňského usnesení zastupitelstva této městské části a nechal odstranit sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. Starosta tak učinil v době nouzového stavu, kdy občané mají zakázáno jakékoliv shromažďování a nemohou na veřejnosti vyjádřit svůj protest.
V těchto nelehkých dnech, kdy je pozornost našeho národa, ale i celého světa upřena na řešení virové epidemie, doprovodil pan Kolář svůj bezprecedentní krok zlehčujícím a cynickým prohlášením: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně...“
Český svaz bojovníků za svobodu, který sdružuje bojovníky proti německému nacismu a pozůstalé po obětech německé nacistické perzekuce, vyjadřuje co nejdůraznější protest proti postupu starosty MČ Prahy 6. Jsme mimo jiné přesvědčeni, že jednání pana Koláře nese znaky neonacismu. Nejenže je výrazem pohrdání oběťmi bojů proti německým okupantům. Je především výsměchem demokracii a občanům této země, a zároveň zneužitím současné krize, jejíž překonání vyžaduje jednotu celé společnosti. Lidská a politická malost tohoto činu je v této situaci zvláště zřetelná.

Výkonný výbor
Ústředního výboru ČSBS
3. dubna 2020
Informace o pietních akcích ČSBS
Vzhledem k současnému nouzovému stavu a nejistotě přetrvávající navzdory jeho postupnému uvolňování předsednictvo ÚV ČSBS rozhodlo, že oficiální pietní a vzpomínkové akce ČSBS, plánované na květen 2020 v Praze, se konat nebudou. Ani armáda, rovněž z rozhodnutí Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, nebude žádné takové akce zabezpečovat. Vedení ČSBS ponechává na zvážení jednotlivých organizací, zda a jak se rozhodnou uctít památku padlých a obětí II. sv. války ve své oblasti. Položit věnec či kytici k památníku, na pietní místo nebo hřbitov, je jistě možné a vhodné i za současných mimořádných okolností.
Proč jsem členem ČSBS
V únorovém čísle Národního Osvobození se pan Miroslav Opálka z OV ČSBS Opava ve svém článku zmiňuje o těžkých bojích, které sovětská vojska a 1. čs. samostatná brigáda vedly od 10. března do 5. května 1945 v rámci ostravsko-opavské operace. Připomíná, že na památku těchto těžkých bojů, při nichž padlo 24 000 rudoarmějců, byl orgány kraje za účasti maršála Jeremenka v roce 1970 odhalen památník.
Jsem rodákem z obce Velká Polom, kde koncem dubna 1945 německá vojska usilovala o zastavení Rudé armády, která se za cenu obrovských obětí blížila k Ostravě. V důsledku bojů tehdy přišlo o život také 14 občanů Velké Polomi a čtyři navrátilci z koncentračních táborů. Mezi nimi byl i bratr mého otce Ing. Dr. Leopold Drozdek, jehož jméno je uvedeno na pamětní desce umístěné v budově rektorátu Vysoké školy zemědělské v Brně. Rektor této vysoké školy Josef Prokš předal mému otci a strýci dne 26. října 1946 diplom, ve kterém je zdůrazněno, že se za německé poroby zasloužil o vlast a národ.
Jsem hrdý na to, že obyvatelé mé rodné obce každoročně ve výroční den osvobození dokáží uctít památku padlých, umučených a popravených. Připomínají si též památku 168 padlých sovětských a československých vojáků, z nichž většina je pohřbena na vojenském hřbitově v Hlučíně.
Na okraji vesnice se nachází pomník obětem druhé světové války. Naproti škole je malý pomníček s pamětní deskou a nápisem „Já odcházím, matko, bych splnil úkol muže…“, Georgii Semjonoviči Krasnovu (25. 4. 1923 – 27. 4.1945).
Snahy mnohých funkcionářů pravicově orientovaných politických stran a některých novinářů, kteří mají snahu přepisovat naše dějiny, mě přiměly k rozhodnutí stát se členem ČSBS a proti jejich snahám aktivně vystupovat. Budu nyní ještě více kritizovat veřejné činitele, kteří se nestydí překrucovat fakta a zejména mládeži sdělovat nepravdy a lži o naší historii.
Jaroslav Drozdek,
člen ČSBS

Elbe Day - Setkání na Labi - Встреча на Эльбе
čest patří společnému vítězství Spojenců nad nacismem
Setkání Rudé a Americké armády v německém městě Torgau 25.4. 1945, tehdy se Spojenci s úsměvem objali. Na východní straně se přiblížil k Elbě první ukrajinský front, vedený Ivanem Koněvem, zatímco ze západu, 1. Americká armáda vedená gen. Hodgesem
O týden později Rudá armáda, vedená generálem Georgiem Žukovem, dobyla Berlín.
Dne 25.4. 1945 se spojenecké jednotky a to: 1. Ukrajinského frontu se vřele setkaly s jednotkami 1. Americké armády. "Setkání zástupců obou armád proběhlo na východním břehu Labe, nedaleko města Torgau"
Společné prohlášení prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina a prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa, při příležitosti 75. výročí setkání na Labi
„25. dubna 2020 si připomínáme 75. výročí historického setkání sovětských a amerických vojáků, kteří si potřásli rukama na poškozeném mostě přes řeku Labe. Tato událost byla předzvěstí rozhodující porážky nacistického režimu, “.
"Tento společný zápas vyžadoval obrovské oběti milionů vojáků, námořníků a civilistů v mnoha válečných operacích." Uznáváme také příspěvek milionů mužů a žen na pracovní frontě. Dělníci a domácí fronta sehráli klíčovou roli při poskytování spojeneckým silám prostředků nezbytným pro vítězství, “uvádí se v prohlášení.
„Duch Elby“ je příkladem toho, jak mohou Rusko a Spojené státy dát stranou rozpory, budovat důvěru a spolupracovat na společném cíli, uvedli vůdci těchto zemí.
"Bojem proti nejzávažnějším výzvám dnešního 21. století vzdáváme hold statečnosti a odvaze všech, kteří spolu bojovali, aby porazili fašismus." Jejich hrdinský čin nikdy nebude zapomenut, “říká dokument.
Text: Ioannis Sideropulos

Američan Byron Shiver a voják Rudé armády Ivan Numladze. Shiver z G-roty 273. pěšího pluku byl členem hlídky (pod velením poručíka Alfreda Bucka Kotzebue), který se setkal se sovětskými vojáky a důstojníky na Labi.

Setkání Rudé a Americké armády na polozničeném mostu v německém městě Torgau 25.4. 1945

Sovětské tanky americké výroby M4 Sherman v Křenové ulici v Brně v dubnu 1945 (foto z wiki: Bratislavsko-brněnská operace)

Na snímku je zachyceno první sovětské obrněné vozidlo (samohybné dělo SU-85, příp. SU-100) v brněnských ulicích. VHU
Osvobození Brna Rudou armádou 26. dubna 1945
V jarních měsících roku 1945 naplánovalo sovětské velení bratislavsko-brněnskou operaci. Její realizací byla pověřena vojska 2. ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského za spoluúčasti jednotek Rumunské královské armády. Na počátku dubna 1945 sovětští vojáci překročili řeku Moravu a začali postupovat na Brno. První útok, zahájený 15. dubna, se německým obráncům podařilo na krátkou dobu ještě zastavit. Ovšem jen na několik dní. 26. dubna 1945 byla jihomoravská metropole z větší části osvobozena. Brno bylo nakonec na konci dubna 1945 osvobozeno Rudou armádou a rumunskými oddíly, ale boje v okolí Brna neskončily. připravil i.s.
_________________________________________
odkazy a zdroje:
Bratislavsko-brněnská operace
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bratislavsko-brn%C4%9Bnsk%C3%A1_operace
Osvobození Brna Rudou armádou 26. dubna 1945
http://www.vhu.cz/exhibit/osvobozeni-brna-rudou-armadou-26-dubna-1945/
osvobození Brna
https://www.radio.cz/cz/rubrika/ocem/60-let-osvobozeni-brna
video
Rudá armáda v boji o Brno
https://www.youtube.com/watch?v=3gUGvcYieHU
Může být upřímná vlastenecká pozice dnes aktuální a potřebná?
malé zamyšlení předsedy ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu plk. ing. Jaroslava Vodičky, ohledně projevu předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery.
_______________
Historické tradice našeho národa a jediná mediální pravda
Terezínská tryzna, která se organizuje každý rok v květnu v Národním památníku Terezín nabývá novou specifickou tradici. A tou jsou prohlášení politiků, nebo představitelů společenských organizací a následná reakce medií, politiků a společenských organizací, které se tohoto pietního aktu obětem perzekucí německého nacismu a holocaustu v Koncentračním Táboře Terezín mnohdy ani neúčastní.
O to bouřlivější jsou však jejich reakce na myšlenky a pozice, které ozvučí veřejně v Terezíně některý řečník. Ve dvou posledních případech se to stalo s představiteli Senátu Parlamentu ČR, senátory Štěchem a Kuberou. A v jednom se mnou, představitelem historické odbojové organizace Svaz bojovníků za svobodu a bývalým spoluorganizátorem této akce.
Projevy pánů senátorů a také můj, se podle tvrzení některých organizací nehodily na akci, která má připomínat oběti nacistické perzekuce. To bylo však v příkrém
rozporu se samým obsahem těchto projevů. To nebránilo ostatním mediím a některým politikům, aby opakovali a odsuzovali věty vytržené ze souvislostí.
Senátor Milan Štěch byl prostřednictvím médií nehorázně osočen: "Hlavní projev předsedy Senátu Milana Štěcha se nesl v protiněmeckém nacionalistickém duchu, který podle našeho názoru 71 let po skončení druhé světové války na vzpomínkovou akci nepatří".
Připomenu zde, co uvedl senátor a tehdejší předseda Milan Štěch při pietním shromáždění na Národním hřbitově Terezín, kde mimo jiné prohlásil: nelze srovnávat násilí páchané nacisty s násilím, které páchali Češi na odsunovaných Němcích. "Zločiny během odsunu byly dílem konkrétních jednotlivců, zato nacistické zločiny během okupace byly součástí oficiální a promyšlené politické kampaně německého státu,"
"Domnívám se, že nikdo, kdo můj projev poslouchal ušima, ho nemůže nazvat protiněmeckým. Snad jedině protinacistickým. V projevu jsem mimo jiné výslovně zmínil, že Německo může být pro nás vzorem tím, jakým způsobem se vypořádalo se svou minulostí," sdělil tehdy Milan Štěch na svou obhajobu a my i dnes souhlasíme s ním, že byl v právu.
Na tomtéž memoriálním aktu v koncentračním táboře Terezín v roce 2016, jsem jasně vyslovil aktuální stanovisko, že jsme proti tomu, aby naše země byla zavlečena do víru nezvládnutelných situací a humanitárních krizí, kterou přináší obrovský migrační tok z Asie a Afriky do Evropy. Což bylo a je stanovisko také našeho prezidenta Miloše Zemana, stanovisko, které ctím a se kterým souhlasím nejen já osobně, ale i drtivá většina členů ČSBS a valná většina obyvatel celé naší republiky. Stejně jako prezident, tak i naše organizace Český svaz bojovníků za svobodu a také já osobně, jsme terči neutuchající kritiky za toto „podivné“ stanovisko. A musím ještě znovu zopakovat to, co řekl náš prezident a co jsem také citoval ve svém projevu: „Ponechejme minulost historikům, protože ji nemůžeme ovlivnit. Politici se mají zabývat budoucností.“ A za tím si přes neutuchající kampaň proti mé osobě stojím.
Třetí případ je čerstvý z posledních dnů. Současný předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera ve svém vlasteneckém projevu v Terezíně nejen odsoudil nacismus a jeho perzekuce, ale i vzpomenul dr. Miladu Horákovou, vězenkyni terezínské “Malé Pevnosti”, která promluvila při otevření Národního hřbitova Terezín roku 1945.
Senátor a zralý muž Jaroslav Kubera navíc pronesl slova, se kterými zcela souhlasím a proto je cituji:
„Stále častěji mívám pocit, že ještě nedávno tak krutě živé vzpomínky na to, co se tady v Terezíně odehrálo, dnes blednou stále rychleji. Hodnoty, na kterých jsme tento památník stavěli, jsou víc a víc relativizovány a vítězí lhostejnost k naší vlastní minulosti. Nejde jen o nezájem o historii a úctu
k památce těch, kteří nám svými oběťmi umožnili žít náš dnešní svobodný a demokratický život. Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí, „kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet“.
Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.
Jako předseda českého Senátu jsem rád, že šířící se lhostejnost, nebojím se říci apatie, nepatří k povaze myšlení a práce senátorek a senátorů. Senát již nejednou dokázal, že ač politicky různorodý, v kritických okamžicích boje o ústavnost, o právo říci pravdu a o odvaze zastat se těch, u kterých se to nenosí, dokáže jednotně reagovat.
Historie nám totiž dává tisíce důkazů, že lhostejnost, pasivita, mávnutí rukou a nezájem o věci veřejné tvoří podhoubí, ze kterých se rodí zprvu autoritativní, později, poznenáhlu, nenápadně, totalitní režimy. Je proto nutné, snad dnes víc než dřív, scházet se v památných dnech u památných míst, jako je tento hřbitov, a připomínat sobě, voličům, všem lidem, že svou vlastní minulost stále žijeme. Není to tak, že holocaust, nacismus, totalita a nenávist jsou mrtvé.
Stačí chvilka nepozornosti a ožijí.
Braňme se tomu. Dívejme se do budoucnosti, ale nezapomínejme, jak lehce lze překročit práh nesvobody.“
Reakce, které následovaly, překvapily i mně, člověka který se nachází v podobném „víru událostí“. Místo aby se otevřel dialog, nebo i polemika na témata, které senátor a předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera nastolil, jsou proti němu psány petice...Uvedu jen ty hlavní v titulech: K veřejné omluvě vyzvaly Kuberu ve společném prohlášení organizace Česká ženská lobby, Amnesty International,Greenpeace a Společnost pro trvale udržitelný život. Sedmnáct senátorů ve společném prohlášení označilo Kuberův projev z Terezína za jeho soukromý názor.
Kubera k tomu řekl, že nikoho z obětí totalit urazit nechtěl. „Smyslem mého projevu nebylo kohokoliv urazit. Právě naopak. Varoval jsem před nesnášenlivostí všeho druhu,“ řekl.
Už jen to, že nikdo ze jmenovaných organizací nechce vniknout ani do jádra problémů, které senátor Kubera nastolil, ukazuje, že některé zájmové skupiny a media mají jedinou a neoddiskutovatelnou svoji jedinou pravdu, kterou hodlají prosadit v celé společnosti. Ano totalita a nenávist nejsou minulostí. Přesvědčují nás o tom reakce Kuberových oponentů.
Uctít oběti nacismu a fašismu je nutno nejen vzpomínkou, ale i angažovaným
v pravém slova smyslu slovem, aktuálním a potřebným pro rozvoj naší společnosti. A to nezávisle na ideologickém, politickém a církevním dogmatu. Jenom demokracií a dialogem se může naše společmost rozvíjet.
Je třeba konečně odsoudit praktiky odebírání možnosti projevit svůj názor organizaci jako je Český svaz bojovníků za svobodu, jejíchž členové byli přímými účastníky historických událostí československého protinacistického odboje. Té organizaci, která po desetiletí organizovala a podporovala memoriální pocty našim osvoboditelům a hrdinům odboje a pracuje denně pro uchování paměti na nejlepší, ale i tragické stránky československých dějin... A to proto, aby se válečné tragédie neopakovaly.
Je potřeba jasně zdůraznit: nesmíme přestat bojovat za demokracii a svobody v naší republice, za udržení historické paměti a těch nejlepších vlasteneckých tradic našeho národa. A to je také jasná odpověď praktice překrucování našich dějin a totalitárnímu dogmatu jediné pravdy. V těchto památných květnových dnech, nemohu zakončit svoji úvahu jinak než výzvou: Již nikdy více nacismu atotalitarismu v jakékoli jeho podobě!
Ing Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu
Praha 27. 5. 2019
Ze života ČSBS 26. 3. 2020
Kdo je předsedou OV ČSBS Chrudim?
K návrhu nemám připomínky a pomíjím i neplatnost tohoto způsobu „hlasování“ (k tomu se platforma vyjadřuje jinde, viz sdělení z 22. 3. 2020 v rubrice „Sdělení a stanoviska“),
ale nepochopila jsem, jak k volbě předsedy chrudimského oblastního výboru vůbec mohlo dojít. Výsledky „hlasování“ jsem obdržela 20. 3. 2020 v 10.04 hodin a 24. března 2020 v 8.44 hodin jsem dostala e-mail (předmět Vyjádření_Sdělení a Stanovisko) bez textu se třemi přílohami, z nichž první je Vyjádření advokáta k šíření „Sdělení platformy Vraťme vážnost ČSBS z 21. 3. 2020 k dopisu o výsledcích hlasování členů ÚV ČSBS per rollam, místo 12. zasedání ÚV ČSBS – není uvedeno datum, podepsán JUDr. Petr Šáda, předseda OV ČSBS Chrudim. A zde je ta nejasnost: Byla v době nouzového stavu (vyhlášen od
12. března 2020) v období od 20. do 23. března 2020 Oblastní organizací ČSBS Chrudim (rozšířené o členy někdejší Oblastní organizace ČSBS Pernštejnsko) svolána a uskutečněna oblastní konference, která zvolila nový oblastní výbor? Kdy to bylo? Kde se uskutečnila? Kdo byl přítomen? Jaké byly výsledky hlasování? Existuje zápis z této schůze?
Předseda Oblastního výboru ČSBS Chrudim rezignoval, takže by měl organizaci do voleb vést místopředseda nebo jiný člen oblastního výboru chrudimské organizace, k níž
se Oblastní organizace ČSBS Pernštejnsko připojila. Organizační řád ČSBS v článku III.,
v bodu 1.2 uvádí: „V případě potřeby je možné doplnit člena oblastního výboru ČSBS kooptací… Kooptací nelze provést doplnění funkce předsedy OV ČSBS, místopředsedy OV ČSBS a tajemníka OV ČSBS.“ Přesto bratr P. Šáda, předseda dosavadního OV ČSBS Pernštejnsko, převzal – údajně na základě dohody s 1. místopředsedou ÚV ČSBS
br. E. Kulfánkem – na začátku tohoto týdne místo předsedy OV ČSBS Chrudim, chrudimskou kancelář a pokladní hotovost. Bratr P. Šáda neoprávněně vystupuje jako předseda Oblastního výboru ČSBS Chrudim, čímž porušuje Stanovy ČSBS i Organizační řád ČSBS, a to s údajným požehnáním 1. místopředsedy ÚV ČSBS br. E. Kulfánka, který jinak při jednáních VV a ÚV ČSBS nekompromisně požaduje respektování Stanov ČSBS.
Protože již delší dobu neexistuje oficiální web našeho svazu, využívám této možnosti
ke zveřejnění informace, která jen dokresluje, že náš svaz je potřeba očistit, aby mu mohla být vrácena čest i důvěra členů – především ti nejstarší a držitelé osvědčení podle zákona č. 255/1946 Sb. jsou roztrpčeni. Každý den s několika z nich telefonuji, pár přátelských slov je pro nás povzbuzením a milou změnou v současné izolaci. Držte se, sestry a bratři!
PaedDr. Jitka Gruntová,
předsedkyně OV ČSBS Svitavy, členka VV ÚV ČSBS, signatářka platformy
Předmět: PROTEST
Od: kulfanek@volny.cz
Komu: <jitkagruntova@seznam.cz>
Datum: 28.3. 2020 14:55
Vážená sestro Gruntová,
pokoušel jsem se Ti zatelefonovat, ale nezvedáš telefon, tak píši.
Až dosud jsem se domníval, že na stránkách soukromých webových stránek Platformy píší jenom Ti co se schovávají za anonymní výraz "Signatáři platformy "Vraťme vážnost ČSBS"", protože je jednodušší své polopravdy a nepravdy schovávat za anonymitu.
Toto své tvrzení dokládám sdělením platformy z 8. 3. 2020, kde se v textu několikrát opakuje, že se nejedná o web ČSBS, ale o nezávislou informační platformu.
A pokud se jedná o polopravdu, resp. nepravdu, tak slova, která tam jsou citována ze Zápisu jednání VV ÚV dne 21. 1. 2020 pod bodem 6. jsou přisouzena jmenovitě mě, ačkoliv je vyřkl br. Karel Tancl. V Zápise z jednání, který máš, si to můžeš ověřit. Zajímavé v této souvislosti také je, že vedle Tebe, Zápis z jednání VV ÚV ze signatářů obdrželi ještě další dva členové VV ÚV a jeden předseda komise ÚV ČSBS, přesto je v tom zápise nepravda.
A přestože autor toho Sdělení z 8. 3. 2020, při jiných příležitostech tvrdí, že autory všech sdělení uveřejňovaných na webových stránkách Platformy jste všichni signatáři Platformy, tak se mě tak nějak nechce, resp. dosud nechtělo věřit tomu, že Ty bys byla schopna podepsat se pod prokazatelně nepravdivý a lživý údaj.
Nyní jsem však dostal z e-mailové adresy Platformy na svůj soukromý e-mail, větší soubor různých sdělení z veřejného webu Platformy a mezi nimi na prvém místě Tvou otázku do veřejnosti "Kdo je předsedou OV ČSBS Chrudim". A vedle toho, že naprosto nesprávně interpretuješ ustanovení Organizačního řádu ČSBS v souvislosti se slučováním oblastních organizací ČSBS, tak naprosto lživě uvádíš, že br. P. Šáda na základě dohody se mnou převzal místo předsedy OV ČSBS Chrudim, chrudimskou kancelář a pokladní hotovost.
Sloučení obou oblastních organizací Pernštejnsko a Chrudim proběhlo naprosto regulérně podle stanov ČSBS a "Metodických pokynů pro zřizování, slučování a rušení oblastních roganizací ČSBS", schválených Ústředním výborem ČSBS, mimo jiné i Tebou ses. Gruntová. Sloučení obou oblastních organizací proběhlo na základě iniciativy předsedy oblastní organizace ČSBS Chrudim. Všechno je zdokumentováno a uloženo na ÚV ČSBS, podepsané i Josefem Novotným. Kterémukoliv kontrolnímu orgánu připraveno k nahlédnutí i Policii ČR.
Vážená sestro, žádám Tě tímto o omluvu, protože nic z toho co lživě uvádíš o mé údajné dohodě s br. P. Šádou nemáš nijak doloženo a prokázáno a ani nemůžeš mít, protože nic takového se nestalo. Je to pouze Tvá fabulace, která tím, že jsi ji zverřejnila do veřejného prostoru zakládá naplnění skutkové podstaty pomluvy.
Pokud jsi chtěla některé věci objasnit a podrobněji vysvětlit či doložit mohla jsi ze zeptat standartní způsobem, a zcela určitě bys informace dostala. Tys to však neudělala
Ing. Emil KULFÁNEK
1. místopředseda ÚV ČSBS
Národní Osvobození | 7–8/2020
Pamětníků druhé světové války ubývá
Naše ZO ČSBS Kyjov působí v podmínkách okresu Hodonín jako jediná. Máme šedesát členů, průměrný věk je přes 75 let. Podařilo se získat několik mladších členů, pocházejících vesměs z rodin bývalých odbojářů. Tak se snažíme o udržení tradice a připomenutí si těch, kteří aktivně bojovali proti německému fašismu. Aktivitu se snaží udržet předseda organizace bratr Ing. Miroslav Běťák, spolu s dalšími členy výboru. Velkou zásluhu na vybudování pietního místa a patníku v prostorách bývalého internačního tábora ve Svatobořicích mají právě členové naší organizace JUDr. Jan Kux, Ing. Josef Kouřil a Ing. Miroslav Běťák. Toto místo, kde byli fašisty vězněni zejména rodinní příslušníci zahraničních vojáků, zůstává v porovnání například s táborem v Letech na jihu Čech trestuhodně opomíjeno. Je však škoda, že třeba ze Stavěšic není v ČSBS nikdo. Stavěšice přitom byla jediná obec v tehdejším okrese Kyjov, kde partyzánská skupina pod vedením por. Oldřicha Nováka přijala shoz zbraní a aktivně se zapojila do bojů při osvobozování obce. Ve spolupráci s příslušníky Rudé armády se aktivně zúčastnili bojového nasazení při osvobození Strážovic. Dokonce jeden z těchto účastníků, Pavel Buchta, padl. Další odbojová skupina pod vedením Jana Šplouchala z Nenkovic, která čekala v noci 8. dubna na shoz zbraní, neměla štěstí. Signalizační světla zpozoroval německý letec a následovalo bombardování fosforovými pumami. Byla zasažena i okrajová část obce. Zúčastněným se ale podařilo vyváznout bez zranění. Všem těmto bojovníkům patří náš dík. Vždyť v případě prozrazení hrozila nejen jim, ale i jejich rodinám, možná i celé vesnici krutá odplata.
Josef Hrbotický
Nenkovice