top of page

Tento víkend si připomínáme 75. výročí Dne vítězství a není rozhodující, zda to bylo 07. nebo 08. či 09. případně 10. května tohoto roku. OV ČSBS Chrudim si připomněl památku osvoboditelů především dne 08. 05. 2020 ve Dvakačovicích, Horním Jelení a Ostřetíně.  A před tím v Holicích dne 05. května jsme si připomněli výročí holického povstání. 

Dne 09. 05. začali přicházet občané a pokládali kytice a kytičky u památníku Rudoarmějců v Pardubicích. K nim se připojila i naše delegace a na místě se k nám připojili Mgr. Dobrý, člen ČSBS a Mgr. Přibyl a tak jsme společně uctili památku našim osvoboditelům.

S pozdravem

 

JUDr. Šáda, předseda OV Chrudim

A. Slabý. tajemník OV ČSBS

OV ČSBS Kutná Hora položil dne 8.5. 2020 u Pomníku obětem nesvobody v Čáslavi
květy, aby uctil osvobození naší vlasti.

 

foto-rep: Pavel Korábek

14 - 09.05. Olšanské hřbitovy -pohřebišt

Pietní akt se uskutečnil dne 9. 5. 2020 na hřbitově v Praze Olšanech, na čestném pohřebišti obětí RA.- věnec pokládal  Ing. Emil Kulfánek, 1. místopředseda ÚV ČSBS

Položení věnce k památníku obětí RA natáčela v rámcvi svého zpravodajství Česká televize a záběry byly zveřejněny na ČT 1 a ČT 24 dne 9. 5. 2020  ve večerním zpravodajství v 19.00 hod. 

13 - 09.05. Olšanské hřbitovy -pohřebišt

Akce u příležitosti osvobození ČSBS Orlová: v Dolní Lutyni, Orlové a v Ostravě.

V rámci těchto akcí, ve specifických podmínkách, byly uspořádány tyto malé pietní vzpomínky Uršulou Krzyvoňovou - předsedkyní ZO ČSBS Orlová a PhDr, Olgou  Komárkovou: 

V Bohumíně 3 - Skřečoni (hřbitov), jsme byli 30. 4. 2020 odpoledne spolu s paní Uršulou Krzywoňovou - předsedkyní ZO Orlová-Lutyně je focena  na hřbitově ve Skřečoni u pomníku "Polen Lagru", který byl v Bohumíně na místě dnešní prodejny Lidl.

Další fota z Bohumína jsou také na hřbitově v Bohumíně-Skřečoni , pomník ruských vojáků i pamětní deska umučených občanů v koncentračních táborech na hřbitovní kapli ve Skřečoni.

V Orlové 3. 5. 2020 se zúčastnili dvou akcí naši členové paní Marie Ulčáková a paní Jana Černeková společně s panem Robertem Kovaríkem. 

V Orlové byly Pietní akty společně se zastupiteli města, V Bohumíně samostatně.

V Dolní Lutyni byla sama paní Jana Černeková se svým manželem. 

V Ostravě - Komenského sadech, také paní Jana Černeková s manželem a se svou dcerou.

Děkujeme paní Marii Ulčákové, Janě Černekové a Robertu Kovarikovi.